Ongeveer 2 jaar geleden besliste de Vlaamse Overheid dat wie tot en met 2020 zonnepanelen plaatste, nog 15 jaar recht had op het principe van de terugdraaiende teller – zelfs al had je een digitale meter.
Het voordeel van die regeling? Op momenten waarop je zonnepanelen meer energie produceerden dan je verbruikte, draaide je meter terug, waardoor je minder energiekosten betaalde.
Verschillende partijen, waaronder de Vlaamse Energieregulator (VREG), vochten die beslissing aan om 3 redenen:
Op 14 januari 2021 gaf het Grondwettelijk Hof de VNR dus gelijk.
Meer informatie over het Arrest van het Grondwettelijk Hof vind je op de website van Fluvius en de VREG:
Is dit het antwoord op uw vraag?
1. Wie kan SmartFlex (Pro) activeren?
2. Welke type meters zijn compatibel met SmartFlex?
SmartFlex werkt met enkelvoudige of tweevoudige digitale meters.
3. Welk klantenprofiel haalt het meeste voordeel uit SmartFlex?
Waarvan hangt je kWh-prijs af?
Je vindt je formule terug in My Luminus onder Diensten.
(voor gas bestaat maar één type meter)
Ben je nog geen klant of wil je de prijs van een andere tariefformule bekijken?
Wil je de kWh-prijs van een vorige maand raadplegen?
We hebben een archief beschikbaar op onze website onder Prijslijsten:
Dynamisch tarief: van uurprijzen naar kwartierprijzen
Vanaf 1 oktober 2025 worden de marktprijzen (EPEX SPOT Day-Ahead) op de Europese elektriciteitsmarkt per kwartier vastgesteld en dagelijks gepubliceerd. De uurprijzen blijven bestaan als officiële marktprijzen en vormen een gemiddelde van de kwartierprijzen. Deze verandering is een Europese maatregel om de prijzen nauwkeuriger te maken en de energiemarkt efficiënter te laten werken.
Wat betekent dit voor jou als Luminus-klant?
Voor Luminus-klanten met een Dynamisch tarief verandert er voorlopig niets. Luminus blijft werken met de uurprijzen voor de berekening van je factuur en toont deze ook in alle publicaties, zoals de My Luminus-omgeving en de My Luminus-app.
Binnen het nettarief werkelijke afname moet je betalen voor het gebruik van het net en de energie die je effectief afneemt. Maar met het juiste energiecontract word je vergoed voor de stroom die je opwekt maar niet meteen verbruikt. Je plaatst die stroom op het net, en ‘verkoopt’ die als het ware aan je energieleverancier.
In de praktijk kies je voor een contract met een vergoeding voor de geïnjecteerde energie. Je digitale meter registreert je afname en injectie van energie op het net. Je leverancier compenseert dit met een vergoeding. Zo haal je toch nog voordeel uit de opgewekte energie die je niet meteen verbruikt.
Goed om te weten: alle Luminus tarieven beschikken vanaf 2021 over een injectietarief.
In de productfiches elektriciteit zie je welke injectievergoeding je krijgt voor je tarief. Dit vermelden we in de tabel 'Luminus energieprijzen' bij: 'Vergoeding geïnjecteerde energie (c€/kWh)'.
My Luminus geeft je alle tools om je energieverbruik tot in detail te volgen! Bekijk je verbruik per dag, ontdek in welk tijdslot (piekuren, (super)daluren) je zit en zie meteen wanneer het volgende begint.
Volg de evolutie van je energiebudget en pas indien nodig je maandelijkse voorschot aan.
Belangrijk: De injectiegegevens van je zonnepanelen zijn niet zichtbaar op My Luminus in het SmartFlex-overzicht. Om je injectie te raadplegen, moet je de algemene verbruiksgrafiek bekijken of gebruikmaken van EnergyControl Monitor.
Aftelklok tijdslot:
Verbruiksgrafiek weekoverzicht:
Verbruiksgrafiek maandoverzicht:
Vanaf 1 januari 2023 voert de Vlaamse Nutsregulator (voorheen de VREG) een capaciteitstarief in voor alle netgebruikers in Vlaanderen.
Wat is het?
Nieuwe info: Minimumbijdrage capaciteitstarief bij een digitale meter
Waar kan ik meer info vinden?
Wij helpen graag.
Bel
Bel ons van maandag tot en met vrijdag van 8 tot 18 uur.
Chat
Chat met ons van maandag tot en met vrijdag van 8 tot 18 uur.
Stuur een bericht
Vul het formulier in.
We antwoorden binnen maximaal 2 werkdagen.